האם יש דבר כזה “מקומות נכונים להשמנה”?

“אני תמיד משמין במקומות הלא נכונים!”, “שאיבת שומן קטנה בבטן ואני מסודרת”.
האם יש דבר כזה “מקומות נכונים להשמנה”?
יש שיגידו שזה עניין של טעם… אבל מסתבר שבריאותית, קיימים אזורים בגוף שטוב להשמין בהם ולעומתם אזורים שלא. השמנה בבגרות נובעת בעיקר מתהליך שנקרא היפרטרופיה = התמלאות תאי השומן הקיימים בגופנו. תאי השומן נמצאים ב-2 שכבות עיקריות: רקמת שומן תת עורי, ורקמת שומן בטני עמוקה העוטפת את אברי הבטן.
כאשר תאי השומן ברקמת השומן התת עורי מלאים יחסית המראה החיצוני הוא “שמן”, וסביר שמדד ה-BMI( משקל/גובהm² )יהיה גבוה ויאותת על צורך לשינוי בהרגלי התזונה ובאורך החיים. יחד עם הנוחות והמהירות שבאומדן עודף משקל באמצעות ה-BMI ,מחקרים מראים כי הוא אינו מדד בריאותי מוצלח לניבוי תחלואה נלווית להשמנה )כמו כבד שומני, סוכרת ומחלות לב(. זאת מפני שתחלואה כזו תלויה פחות במשקל הגוף, ויותר באחוז השומן ובמיקום שבו הוא מצטבר. כלומר, לאדם עם רקמת שומן תת עורי גדולה, ו-BMI מעט מעל הנורמה, לא בהכרח סיכוי גבוה יותר למחלות.
אז איזו השמנה קשורה יותר לסיכון מוגבר למחלות?
פיזור השומן בגוף, ולא רק כמות השומן, מכריע את הסיכוי לחלות במחלות. כאשר ההשמנה היא תוך בטנית, עמוקה, עולה אחוז השומן בגוף באופן שהוא מסוכן ולא בהכרח נראה לעין. אגירת שומן ברקמה זו מקושרת במיוחד למחלות הנלוות להשמנה, לעומת השמנה ברקמת השומן התת עורי,
שהיא פחות נקשרת להשמנה חולנית, ולכן היא אולי “המקום הנכון” להשמין בו. בתהליך של שאיבת שומן למשל, שמטרתו להפחית בכמות השומן באזורים ה”לא נכונים” לטעמו של האדם, מקאינים את רקמת השומן התת עורי- זו שבריאותית, אם כבר משמינים, עדיף בה לאגור את השומן. במידה ובמקביל לא משנים את הרגלי האכילה, יהיה קשה יותר לנתב את אגירת השומן לרקמה התת עורית )מכיוון שהניתוח הקטין אותה(, ועלול להיווצר עומס על רקמת השומן התוך בטנית ודלקות. בכך, מי שבחר בניתוח לשאיבת שומן מטעמים קוסמטיים מעלה לעצמו את הסיכוי לחלות במחלות מטאבוליות נלוות להשמנה.
אז מה עושים?
מודעים להרגלי האכילה שלנו ומתמקדים בניהול אורח חיים בריא. אכילה עודפת ולא מאוזנת תוביל לאגירת שומן בגוף – ברקמת השומן התת עורי ובעייתי מכך – ברקמה התוך בטנית. כדי למנוע מחלות הקשורות בהשמנה עלינו לשים לב לצריכה שלנו, גם אם איננו מעוניינים לרדת במשקל. ברשות התזונאי / הרופא כלים המודדים את אחוז ופיזור השומן בגוף כדי לקבל תמונה משקפת יותר למצב.

אלונה פודים
השארת תגובה